مقالات

ایلان ماسک Elon Musk کیست؟

ایلان ریو ماسک (Elon Reeve Musk) زادهٔ ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱ ، یک کارآفرین و شخص مشهور در زمینهٔ تجارت است. او بنیان‌گذار ، مدیرعامل و مهندس ارشد شرکت اسپیس‌اکس (SpaceX) ، سرمایه‌گذار ، مدیرعامل و طراح محصولات تسلا (Tesla) و یکی از بنیان‌ گذاران مشترک Neuralink Corporation و Open AI است. ماسک با دارایی خالص حدود ۲۷۰ میلیارد دلار تا دسامبر ۲۰۲۱ ثروتمندترین شخص جهان بوده‌ است.

ایلان ماسک از پدری از آفریقای جنوبی و مادری کانادایی زاده شد و در پرتوریا ، آفریقای جنوبی بزرگ شد. ایلان ماسک فرزند ارشد یک خانواده ۵ نفره بود. پدر او ، اِرول ماسک متولد آفریقای جنوبی و بزرگ شده انگلیس ، مهندس و مادر کانادایی او به نام مِی ماسک متخصص رژیم غذایی و مدل بود.

او یک برادر کوچکتر به نام کیمبال ماسک و یک خواهر کوچکتر به نام توسکا ماسک دارد. ایلان ماسک دوران کودکی خود را در آفریقای جنوبی سپری کرد. ماسک ۱۰ ساله بود که پدر و مادر او از یکدیگر جدا شدند و ایلان اغلب اوقات را با پدرش در آفریقای جنوبی زندگی می‌کرد.

او مدت کوتاهی در دانشگاه پرتوریا تحصیل کرد و سپس در ۱۷ سالگی برای حضور در دانشگاه کویینز به کانادا نقل مکان کرد. او دو سال بعد به دانشگاه پنسیلوانیا رفت و در آن جا لیسانس اقتصاد و فیزیک خود را دریافت کرد.

ایلان ماسک در سال ۱۹۹۵ برای تحصیل در دانشگاه استنفورد به کالیفرنیا نقل مکان کرد اما تصمیم گرفت که به دنبال کار حرفه‌ای ، شرکت نرم‌افزار وب Zip2 را با برادرش کیمبال تأسیس کند. این شرکت نوپا در سال ۱۹۹۹ با قیمت ۳۰۷ میلیون دلار توسط شرکت کامپک خریداری شد.

ایلان ماسک همان سال به صورت مشترک بانک آنلاین X.com را تأسیس کرد که در سال ۲۰۰۰ ، پی‌پل (PayPal) را تشکیل داد. این شرکت در سال ۲۰۰۲ به قیمت ۱٫۵ میلیارد دلار توسط eBay خریداری شد.

در سال ۲۰۰۲ ، ایلان ماسک شرکت اسپیس‌اکس ، تولیدکنندهٔ فناوری هوافضا و شرکت خدمات ترابری فضایی را تأسیس کرد که خود مدیرعامل و مدیر ارشد فنی آن است. در سال ۲۰۰۴ ، او به عنوان رئیس و طراح محصولات ، به شرکت تولیدکننده وسایل نقلیه الکتریکی تسلا موتورز پیوست و در سال ۲۰۰۸ مدیرعامل آن شد.

در سال ۲۰۰۶ ، او به ایجاد سولارسیتی ، یک شرکت خدمات انرژی خورشیدی کمک کرد که بعداً توسط تسلا خریداری شد و به تسلا انرژی تبدیل شد. در سال ۲۰۱۵ ، او Open AI ، یک شرکت تحقیقاتی غیرانتفاعی و ترویج هوش مصنوعی را به صورت مشترک تأسیس کرد. در سال ۲۰۱۶ ، او به صورت مشترک Neuralink Corporation ، یک شرکت فناوری عصبی با هدف توسعهٔ واسط مغز و رایانه را بنیان نهاد.

ایلان ماسک به دلیل موضع‌گیری‌ های غیرمعمول و مبحث‌های بحث‌ برانگیز و بسیار عمومی ، در معرض انتقاد قرار گرفته‌ است. در سال ۲۰۱۸ ، غواصی از او به دلیل افترا در عملیات نجات در غار تام لوآنگ شکایت کرد ، اما هیئت منصفه کالیفرنیا به نفع ماسک رای داد.

در همان سال ، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) به دلیل توئیت دروغین مبنی بر اینکه بودجه‌اش را برای تصاحب شرکت تسلا تأمین کرده‌ است ، شکایت کرد. وی با SEC توافق کرد و موقتاً از ریاست خود کناره‌گیری کرد و محدودیت‌های استفاده از توئیتر را پذیرفت. ماسک اطلاعات نادرستی در مورد بیماری کووید-۱۹ منتشر کرده و از سوی کارشناسان به خاطر دیدگاه‌های دیگرش در مورد مواردی مانند هوش مصنوعی و ترابری عمومی مورد انتقاد قرار گرفته‌ است.

ایلان ماسک Elon Musk و سولار سیتی SolarCity

ایلان ماسک مفهوم اولیه از سولار سیتی را ارائه داد که پس از آن توسط پسر عموهایش در سال ۲۰۰۶ تأسیس شد. سولار سیتی هم‌ اکنون بزرگترین ارائه دهنده انرژی خورشیدی در ایالات متحده آمریکا است. سولارسیتی یک شرکت ارائه دهنده خدمات انرژی است که مقر آن در سان ماتئو کالیفرنیا ، ایالات متحده است.

مؤسسان سولار سیتی دو پسر عمو به نام‌های لیندون و پیتر رایو هستند. ایلان ماسک یکی از سهامداران این شرکت است. در سال ۲۰۰۳ ، ایلان ماسک پس از فروش ۱۱ درصد از سهام خود در پی پل توانست ۱۰ میلیون دلار روی این شرکت سرمایه‌گذاری کند.

سولار سیتی ، سیستم‌ های انرژی خورشیدی را برای خانه‌ها ، کسب و کارها و دولت تأمین می‌کند. این شرکت چندین برنامه برای صاحب خانه‌ ها فراهم می‌کند : برنامه مای پاور (MyPower) اجارهٔ انرژی خورشیدی و قرارداد خرید توان خورشیدی Solar power.

در ماه می سال ۲۰۰۸ ، این شرکت برای تأمین توان برج نظارت و سرور ، برای British Motor Corporation و eBay ، سیستم‌ های برقی تأمین شده با انرژی خورشیدی ساخت.

منبع : wikipedia

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Translate