اطلاعات عمومیمقالات

بهترین و معتبرترین پاسپورت در جهان

معتبرترین پاسپورت در جهان بر اساس میزان اعتبار هر کشور برای سفر اتباع آن به کشور مقصد بدون ویزا است که نمایانگر قدرت گذرنامه آن کشور می‌باشد.

اطلاعات رتبه‌بندی پاسپورت در سایت Henley Global پاسپورت به صورت انحصاری و بر اساس داده‌های انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی (IATA) تهیه شده است که بزرگترین و جامع‌ترین پایگاه داده از اطلاعات مسافرتی جهان را دارد.

فهرست که در سایت هنلی آورده شده است رتبه بندی کلیه گذرنامه های جهان با توجه به تعداد مقاصدی است که دارندگان آنها می توانند بدون ویزای قبلی به کشور مقصد سفر کنند.

این فهرست بر اساس داده های انحصاری انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی و تیم تحقیقاتی هنلی بر اساس دقیق‌ترین اطلاعات هر ساله بروز رسانی می‌شود و ممکن است چندین کشور در یک رتبه قرار گیرند.

پاسپورت ژاپن همراه با پاسپورت سنگاپور برای ورود به 193 کشور جهان بدون نیاز به اخذ ویزا در صدر فهرست قوی‌ترین پاسپورت جهان قرار گرفته‌اند. ژاپن برای چندمین سال متوالی رتبه نخست را به دست ‌آورده است.

ایران با دسترسی به 44 کشور بدون ویزا در رتبه 97 قرار گرفته است. دارندگان پاسپورت ایرانی می توانند به 44 کشور بدون نیاز به ویزا سفر کنند که شامل کشورهای مالدیو ، جمهوری‌ آذربایجان ، قطر ، لبنان ،تانزانیا ، ترکیه ، ارمنستان ، نپال گرجستان ، سوریه ، عمان ، سریلانکا ، کامبوج ، مالزی، اکوادور ، بولیوی ، ونزوئلا ، سومالی ، توگو ، اوگانداماکائو و زیمبابوه هستند.

سایت Henley Global هر ساله ۱۹۹ پاسپورت را بر اساس تعداد مقاصد سفر ارزیابی کرده و پاسپورت هر کشور برای سفر بدون ویزا را ارزیابی می‌کند. این لیست در طول سال و با ایجاد تغییرات در سیاست‌های صدور ویزا بروزرسانی می‌شود.

این فهرست بر اساس داده‌های انحصاری انجمن بین‌المللی یاتا (IATA) تهیه شده و امکان سفر بدون ویزا ، دریافت ویزای در بدو ورود و یا مجوز سفر الکترونیکی (ETA) در رتبه‌بندی کشورها تاثیرگذار است.

لیست قوی‌ترین و معتبرترین پاسپورت در جهان بر اساس Henley Passport Index در سال 2023 اعلام شده و به شرح زیر است :

رتبهنام کشورتعداد کشورهای بدون ویزا یا
ویزای در بدو ورود
۱ژاپن ، سنگاپور193
۲کره جنوبی192
۳آلمان ، اسپانیا191
۴فنلاند ، ایتالیا ، لوکزامبورگ190
۵اتریش ، دانمارک ، هلند ، سوئد189
۶فرانسه ، انگلستان ، ایرلند ، پرتغال188
۷بلژیک ، چک ، نیوزلند ، نروژ ، سوئیس ، آمریکا187
۸استرالیا ، کانادا ، یونان ، مالتا 186
۹مجارستان ، لهستان185
۱۰لیتوانی ، اسلواکی183

قدرت پاسپورت کشورها در سال ۲۰۲۳ میلادی به یکدیگر نزدیک شده اگر چه حضور قدرتمند پاسپورت‌های آسیایی و خاورمیانه در میان معتبرترین پاسپورت های جهان نشان از تغییر معادلات جهانی در چند سال اخیر است.

به طور کلی دارندگان گذرنامه در سال ۲۰۲۳ میلادی به طور میانگین می‌توانند بدون نیاز به ویزا یا با ویزای بدو ورود به ۱۱۰ کشور جهان سفر کنند این در حالی است که این رقم در سالهای قبل خیلی کمتر بوده است.

دلیل این رشد از یک سو کاهش محدودیت‌های کرونایی و از سوی دیگر تمایل کشورهای جهان به کمتر کردن تنش‌های ژئوپلیتیکی و آشفتگی‌های اقتصادی است.

منبع : Henley Global

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Translate