مقالات

جنگ اتمی منجر به عصر یخبندان خواهد شد

گروهی از دانشمندان با شبیه‌سازی مجموعه‌ای از جنگ های اتمی دریافته‌اند که وقوع جنگ هسته‌ای منجر به عصر یخبندان خواهد شد.

بنا بر نتایج تحقیقات محققان دانشگاه ایالتی لوئیزیانا این عصر یخبندان هسته‌ای ممکن است چندین هزار سال طول بکشد.

بنا بر آمار رسمی هم اکنون ٩‬ کشور جهان بیش از ١٣‬٠٠٠ بمب اتم و سلاح هسته ای در اختیار دارند. کشورهای دارای تسلیحات اتمی از جمله ایالات متحده آمریکا ، روسیه ، چین ، هند و پاکستان برنامه‌هایی را برای گسترش زرادخانه های خود آغاز کرده‌اند.

وجود سلاح اتمی این خطر را ایجاد می کند که عمدا یا اشتباها توسط برخی کشورها ، هکرها و یا حتی در پی یک اشتباه رایانه‌ای فعال شوند.

جنگ بین روسیه و اوکراین باعث ایجاد نگرانی‌ها از احتمال وقوع درگیری بین کشورهای عضو ناتو و روسیه را افزایش داده است و ممکن است زمینه ساز جنگ جهانی سوم شود.

محققان در شبیه سازی از درگیری‌های هسته‌ای بین کشور هند و پاکستان نشان دادند تأثیرات آن بر آب و هوای جهانی چگونه است.

این نتایج را با تاثیرات جنگ میان آمریکا و روسیه مقایسه کردند که نتایج نشان داد این جنگ باعث عصر یخبندان یا همان زمستان هسته‌ای خواهد شد.

بر اساس این نتایج به دست آمده دود و غبار ناشی از انفجارهای هسته‌ای وارد جو زمین شده و مانع رسیدن نور خورشید به کره زمین خواهد شد.

این امر با کاهش شدید تولیدات کشاورزی و هم چنین کاهش شدید دما ، پیامدهای جبران ناپذیری برای نسل بشر به همراه خواهد داشت.

کاهش نور خورشید باعث کاهش دما در سطح جهانی شده و به نوبه خود باعث ایجاد طیف گسترده‌ای از تغییرات آب و هوایی می‌شود که شرایط زندگی روی زمین را تغییر خواهد داد.

طبق نتیجه این پژوهش میانگین دمای کره زمین طی ماه‌های اولیه پس از جنگ هسته‌ای در جهان بیش از 7 درجه سانتیگراد کاهش خواهد یافت. این میزان از افت دما بیش از میانگین دمای زمین در ماه‌های ابتدایی آخرین عصر یخبندان می‌باشد.

به گفته دانشمندان آمریکایی وقوع جنگ هسته‌ای و پیامدهای آن میزان دمای اقیانوس‌ها را نیز به سرعت کاهش داده و لایه یخی که آبهای اطراف قطب شمال را می پوشاند به سرعت ضخیم تر خواهد شد.

عصر یخبندان فعالیت بسیاری از بندرهای مهم جهان را متوقف خواهد کرد البته میزان کاهش دمای اقیانوس‌ها به طور مستقیم با بزرگی و شدت جنگ ارتباط دارد.

آخرین عصر یخبندان کره زمین که نسل برخی از حیوانات از جمله ماموت‌ها را منقرض کرد حدودا ۱۱ هزار و ۷۰۰ سال پیش به پایان رسیده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Translate