فوری

ساعت رسمی ایران دیگر تغییر نمی کند

با تصویب طرح تغییر ساعت رسمی ایران از سوی شورای نگهبان ، ساعت رسمی کشور از سال 1402 به بعد دیگر تغییر نخواهد کرد.

بنا بر اعلام سخنگوی شورای نگهبان این قانون از ابتدای سال ۱۴۰۲ قابل اجرا خواهد بود.

سخنگوی شورای نگهبان روز شنبه ۲۴ اردیبهشت، اعلام کرد که تأیید طرح تغییر ساعت رسمی کشور پس از اصلاح ابهامات از سوی مجلس شورای اسلامی صورت گرفته است.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: طرح تغییر ساعت رسمی ایران مغایر با شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

وی افزود: در این طرح بین ساعت رسمی کشور و ساعت کاری کارکنان تفکیک انجام شد و در مورد ساعت رسمی کشور دولت دیگر نمی‌تواند ساعت را تغییر دهد اما در مورد ساعت کاری کارکنان با توجه به منطقه و جغرافیا دولت می‌تواند ساعت کاری کارکنان را تغییر دهد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره مصوبه تغییر ساعت رسمی کشور تأکید کرد: هر نهادی باید در راستای وظایف خودش کار کارشناسی و تخصصی انجام دهد ما در شورای نگهبان درباره خوب بودن یا بد بودن یک مصوبه و ضرورت تصویب آن ورود نمی‌کنیم و تنها ورود ما در حوزه مغایرت با شرع و قانون اساسی است.

پیش از این نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ ماده واحده‌ای را تصویب کردند که بر اساس آن قانون تغییر ساعت رسمی کشور لغو می‌شد اما این مصوبه برای اجرایی شدن نیازمند تأیید شورای نگهبان بود.

تغییر ساعت رسمی در ایران به پیش از سال ۱۳۵۷ برمی‌گردد که این قانون تا سال ۱۳۷۰ به حالت تعلیق درآمد اما از آن سال دوباره به اجرا درآمد.

در سال ۱۳۸۴ دولت نهم قانون تغییر ساعت را اعمال نکرد ولی مجلس در سال ۱۳۸۶ قانونی را مصوب کرد که این تغییر هر ساله انجام شود.

بر اساس قانون تغییر ساعت رسمی کشور مصوب سال ۱۳۸۶ ، ساعت رسمی کشور هر سال در ساعت ۲۴ روز اول فروردین یک ساعت به جلو کشیده می‌شد و در ساعت ۲۴ روز سی‌ام شهریور به حال سابق برگردانده می‌شد.

در حال حاضر بیش از ۷۰ کشور قانون تغییر ساعت را به منظور استفاده بیشتر از نور روز در ساعات کاری و صرفه‌جویی در مصرف انرژی به کار می گیرند با این وجود این طرح همیشه منتقدان و موافقان جدی داشته است.

مدیرعامل مدیریت شبکه برق ایران اعلام کرد که بر اساس یک مطالعه که در سال ۱۳۹۹ انجام شده ، اجرا شدن این قانون افزایش دو هزار مگاواتی مصرف برق در ساعات اوج مصرف را در پی خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا