اخبارفوریمقالات

سیل در سراسر ایران نشانه چیست؟

وقوع سیل در سراسر ایران در روزهای گذشته آنچنان زیاد بود که منجر به کشته شدن و مفقود شدن صدها نفر شده است.

مرور اتفاقات 15 سال اخیر ایران از خشکسالی گرفته تا سیل و سایر بلایای طبیعی ، نشانه تغییر بزرگی در اقلیم کره زمین و به ویژه کشور ایران است.

تغییرات اقلیمی ، احتمال بارندگی شدید و وقوع سیل را بیشتر می کند هم چنین آب و هوای گرم رطوبت بیشتری را در خود نگه می دارد و سبب می شود که طوفان‌ها شدیدتر شوند.

سیل ناگهانی معمولا در هنگام بارندگی شدید جاری می شود این نوع سیلاب‌ها خیلی سریع و بدون هیچ هشدار و در هنگامی که حجم آب زیاد باشد و امکان تخلیه از طریق فاضلاب و مسیرهای تخلیه آب میسر نباشد اتفاق می‌افتد.

با جاری شدن سیل جاده‌ها غیرقابل تردد می‌شوند ، زیر ساخت‌های شهری از کار می‌افتند ، خانه‌ها و فروشگاه‌ها هم در اثر سیل خسارت می بینند.

مناطق شهری بیشتر شاهد این نوع از جاری شدن آب سطحی هستند زیرا در این مناطق سطح زمین سخت و نفوذناپذیر است.

وقتی که آب باران با این سطوح برخورد می کند نمی تواند در آن نفوذ کند، بر عکس آنچه در مناطق روستایی اتفاق می افتد.

گرم شدن زمین به مفهوم آن است که این بارش های سنگین و کوتاه مدت ناشی از طوفان های تندری که منجر به جاری شدن سیل ناگهانی می شود بیشتر و بیشتر روی خواهد داد.

در صورت ادامه یافتن روند تغییرات اقلیمی به صورت فعلی ، سیل‌های ناگهانی که اغلب به صورت ۳۰ میلیمتر بارش باران در ساعت تعریف می شود تا سال ۲۰۸۰ پنج برابر افزایش خواهد یافت.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ایران اعلام کرده است که در مجموع ۱۷ استان دچار سیل شده‌اند. در برخی از شهرها نیز رانش زمین اتفاق افتاده است.

در چند روز شمار کشته‌ها و مفقودین افزایش یافته است به طوری که سازمان مدیریت بحران ، دستگاه‌های امدادی را تا سه روز آینده به حالت آماده باش درآورده است. هواشناسی نیز در برخی استان‌ها اعلام وضعیت قرمز اعلام کرد.

تهران ، اصفهان ، سیستان و بلوچستان ، فارس ، کرمان ، هرمزگان ، قم ، سمنان ، مازندران ، یزد ، آذربایجان شرقی ، خراسان جنوبی ، گلستان ، بوشهر ، کهگیلویه و بویراحمد ، چهارمحال و بختیاری و مرکزی از جمله استان‌هایی بودند که بیشترین میزان خسارت در آنها گزارش شده است.

وقوع سیل و هشدارهای سازمان مدیریت بحران

مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران در ایران درباره خطرات بارش‌های سیل آسا در کل کشور هشدار داده است.

سازمان مدیریت بحران کشور از مردم خواست به هیچ وجه به رودخانه‌ها و اطراف دره‌ها و محل‌های خطرناک نزدیک نشوند. در حال حاضر توده‌های بارشی مختلفی ایران را در بر گرفته است.

سازمان هواشناسی در برخی استان‌ها از جمله سیستان و بلوچستان ، کرمان ، فارس ، اصفهان ، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان وضعیت قرمز اعلام کرده است.

روز پنجشنبه ۶ مرداد 1401 در استان‌های تهران بارشی سیل آسا آغاز شد هم چنین سیل در منطقه امامزاده داوود در شمال تهران جان ۸ تن از شهروندان را گرفت.

در اولین روز مرداد نیز چندین نفر از شهروندان در سیل استهبان استان فارس جان خود را از دست دادند.

میزان بارندگی‌های چند روز گذشته در سیستان و بلوچستان هم بی‌سابقه است و مدیرکل هواشناسی این استان اظهار داشت رکورد ۶۰ ساله بارش‌های تابستان در زاهدان با این بارندگی‌ها شکسته شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Translate