فوتبالورزشی

فیفا تعداد بازیکنان مجاز هر تیم در جام جهانی را افزایش داد

فیفا (فدراسیون جهانی فوتبال) روز پنجشنبه 2 تیر 1401 اعلام کرد که تیم‌های حاضر در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر می‌توانند حداکثر تا بیست و شش بازیکن در فهرست خود جای دهند.

این در حالی است که در جام جهانی گذشته تیم‌ها ملزم به رعایت سقف ۲۳ بازیکن برای شرکت در این مسابقات بودند.

فیفا هدف از اعمال این تغییر را تداوم رویکرد انعطاف‌پذیری و منطبق ساختن قوانین فوتبال با شرایط کنونی جهان و شرایط ناشی از بیماری کرونا عنوان کرده است.

فدراسیون بین‌المللی فوتبال در بیانیه‌ای که به همین مناسبت منتشر شده تصریح کرده است که اکنون بین ۲۳ تا ۲۶ بازیکن می‌توانند در فهرست نهایی تیم‌ها حضور داشته باشند.

فیفا در ادامه توضیح داده است که این تصمیم به منظور مقابله با پیامدهای همه‌گیری کرونا و شرایط سختی که طی آن جام جهانی ۲۰۲۲ قطر برگزار می‌شود اتخاذ شده است.

این دوره از مسابقات جام جهانی به دلیل گرمای بیش از حد در کشور میزبان به جای تابستان طی روزهای ۲۱ نوامبر تا ۱۸ دسامبر 2022 مصادف با ۳۰ آبان تا ۲۷ آذر ۱۴۰۱ برگزار می‌شود.

این مسئله‌ باعث توقف مسابقات باشگاهی اروپا در فصل جاری در طی دوره زمانی یاد شده خواهد داشت.

یوفا (اتحادیه فوتبال اروپا) سال گذشته پیش از مسابقات یورو با توجه به خطر ویروس کرونا و همچنین لزوم در قرنطینه قرار گرفتن برخی بازیکنان رویکردی مشابه در جهت بالابردن سقف مجاز در اختیار داشتن بازیکن اتخاذ کرده بود.

این اقدام در نوع خود پس از جام کنفدراسیون‌ها در سال ۲۰۰۱ که تعداد بازیکنان تیم‌های ملی از ۲۲ به ۲۳ نفر افزایش یافت بی سابقه بود.

فهرست بازیکنان تیم‌های حاضر در جام جهانی قطر در حالی به ۲۶ نفر افزایش یافته است که هیئت بین‌المللی فوتبال (IFAB) تنها نهاد دارای صلاحیت برای قانون گذاری در ورزش فوتبال اواسط ماه جاری میلادی به طور قطعی قانون پنج تعویض برای هر تیم در هر مسابقه را در این دوره از مسابقات جام جهانی به تصویب رساند.

این در حالی است که تیم‌ها پیش از دوران کرونا تنها مجاز به انجام سه تعویض در هر مسابقه بودند و افزایش شمار تعویض‌ها به عدد پنج برای هر تیم در هر مسابقه راهکاری پیشنهادی از سوی IFAB برای انطباق بیشتر با شرایط ناشی از همه‌گیری بیماری کووید۱۹ بود.

در بیانیه مطبوعاتی فیفا که روز پنجشنبه هفته گذشته منتشر شد حداکثر بازیکنان جایگزین که علاوه بر یازده بازیکن اصلی حق نشستن روی نیمکت را دارند ۱۵ نفر به اضافه پزشک تیم اعلام شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Translate