نکات طلایی

7 نکته طلایی و راز موفقیت در کنکور

ما در این مقاله نکات طلایی را برای موفقیت در کنکور برایتان بیان کرده ایم که دانش آموزان زیادی با استفاده از این نکات توانسته اند در این آزمون موفق شوند.

اولین گامی که باید برای موفقیت در کنکور انجام دهید این است که از همان ابتدا هدف خود را مشخص کنید. علاوه بر رشته ای که می‌ خواهید بخوانید، حتی دانشگاهی که دوست دارید در آن قبول شوید را هم انتخاب کنید.

شما باید هم بدنبال موفقیت در کنکور باشید و هم انتخاب رشته درستی انجام دهید، زیرا انتخاب غلط می تواند تمام زحمات شما را بی حاصل کند.

این که هدف مشخصی داشته باشید و برای رسیدن به آن تلاش کنید، هم انرژی زیاد و انگیزه فوق العاده خوبی به شما خواهد داد و هم احتمال رسیدن به آن هدف افزایش پیدا خواهد کرد. برنامه ریزی را فراموش نکنید.

ممکن است در گذشته شما با یک روش خاص درس‌ها را آموخته باشید اما در هر صورت آگاهی از نکات طلایی کنکور برای شما سودمند خواهد بود. در ادامه شما با هفت نکته کلیدی کنکور آشنا خواهید شد:

1. شناخت کامل از روحیات ، علایق و توانایی هایتان

شما باید شناخت کاملی از خود داشته باشید بطوریکه از خودتان بپرسید آیا فرد سخت کوشی هستید یا کسی که در لحظه آخر کار‌ها را انجام می دهد؟ آیا احساسی عمل می کنید یا از روی منطق تصمیم می گیرید؟ در آینده دوست دارید در چه زمینه ای فعالیت کنید و در چه زمینه ای توانایی و استعداد دارید؟ و…

هر زمان پاسخ موارد بالا را داشتید نه تنها در کنکور بلکه در هر آزمونی موفق خواهید شد.

2. شناخت نقاط ضعف و قوت

شما با دانستن نقاط ضعف و قوت خود دیگر در هیچ مشکلی غافل گیر نخواهید شد چون اگر بدانید توانایی حل مشکلات را دارید بدنبال راه حل خواهید رفت و اگر توانایی نداشته باشید بدنبال کسب آن توانایی می روید. همیشه در مسیر رسیدن به اهدافمان مشکلات زیادی پیش خواهد آمد ولی فقط کسانی می توانند از پس سختی‌ها و مشکلات برآیند که از میزان توانایی و هوش هیجانی خود آگاهی دارند.

3. تعیین اهداف و آرزوها

مهمترین عامل برای حرکت به سمت موفقیت ، هدف می باشد.با فکر کردن به هدفتان شوق و ذوقی مضاعف درون شما شکل می گیرد. شما یک هدف بزرگ خواهید داشت، پس برای رسیدن به آن باید تمام همت خود را به کار بگیرید. آرزوهای خود را روی کاغذ بنویسید ، نترسید هر چقدر آرزوی شما بزرگ باشد با سعی و تلاش مداوم به آن خواهید رسید. اهداف خود را سطح بندی کنید تا رسیدن به قله آرزوها هموارتر به نظر بیاید.

4. برنامه ریزی و ترسیم نقشه راه

لازمه ی رسیدن به هدف ، برنامه‌ریزی اصولی می باشد. ( شامل برنامه های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت ). بدون برنامه ریزی به سر منزل مقصود نخواهید رسید. برنامه ریزی درست، باعث می شود زمان را بهتر مدیریت کنید ، راه رسیدن به هدف را هموار می سازد. نکته طلایی این است که برنامه ی هر شخص ، منحصر به فرد است.

5. روش صحیح مطالعه و تست زنی

یادگیری زمانی حاصل می شود که با درس ها با اصول درست رفتار شود. البته ممکن است در گذشته شما با یک روش خاص درس ها را آموخته باشید اما در هر صورت آگاهی از روشهای صحیح مطالعه برای شما سودمند خواهد بود. حتما هر از گاهی خود را در شرایط آزمون قرار دهید تا درک درستی از روش حل مسائل و مدیریت زمان داشته باشید.

6. سلامت روحی و جسمانی

داشتن آمادگی جسمانی موجب یادگیری بهتر می شود، بنابراین برای یادگیری بهتر باید وضعیت جسمی مناسبی داشته باشید. پس باید تغذیه مناسب و ورزش را در دستور کار خود قرار دهید. داشتن اضطراب و دلهره در زمان مطالعه، درس خواندن و یا تست زنی باعث اختلال در یادگیری شما می شود.

7. آمادگی برای روز آزمون

در روز های نزدیک به آزمون، سعی کنید ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه داشته باشید تا کمبود خواب تمام تلاش و کوشش ‌تان را خراب نکند. کار گروهی برای همه مطلوب نیست اما برای کسانی که از تلاش گروهی نفع کوچکی می ‌برند، مطالعه‌ گروهی می‌ تواند سودمند باشد.

تحقیقات علمی نشان می‌ دهد که اسید های چرب اُمگا ۳ که در ماهی، آجیل و روغن زیتون یافت می‌ شوند، پتانسیل بالایی در افزایش عملکرد مغز دارند. نتایج یک تحقیق نشان داده است که خوردن ترکیبی از اسید های چرب اُمگا ۳ و اُمگا ۶ پیش از امتحان، اضطراب ناشی از آزمون را کاهش می‌ دهد.

فقط به یک موضوع نپردازید، هر بار مطالب مختلفی را مطالعه کنید. این تکنیک ما را آماده می ‌کند تا از یک استراتژی درست برای یافتن راه‌ حل مسئله‌ خود استفاده کنیم.

مثلا، برای تمرین ریاضی، اگر هر بار پشت سر هم فقط مسائل تقسیم را حل کنیم، دیگر بدون هیچ فکری می‌ دانیم که فقط باید این کار را انجام ‌دهیم.

اما اگر در مجموعه ‌ای از مسائل نیاز به ضرب، تقسیم و جمع و سایر عملیات‌ های ریاضی باشد، آنگاه باید لحظه‌ ای صبر کنیم و به این فکر کنیم که کدام روش جواب صحیحی را به ما خواهد داد.

کلام آخر

  • بصورت هدفمند انتخاب رشته انجام دهید به هیچ عنوان تحت تاثیر حرف دیگران قرار نگیرید چون این انتخاب رشته برای آینده شغلی و تحصیلی شما بسیار مهم است.
  • تا حد امکان سعی کنید دانشگاه‌هایی که به محل سکونت شما دور هستند انتخاب نکنید چون هر چقدر مسیر دور تر باشد هزینه شما چند برابر می شود و مشکلاتی به همراه دارد از جمله هزینه خوراک ، خوابگاه و رفت و آمد. ممکن است بعضی از دانشگاه‌ها خوابگاه نداشته باشند پس شما مجبور می شوید هزینه اجاره خانه پرداخت کنید.
  • برای انتخاب رشته علاوه بر علاقه باید فکر کنید که استعداد و انگیزه شما برای انتخاب کدام رشته و دانشگاه بیشتر است.
  • فراموش نکنید که شما برای ورود به دانشگاه وقت و هزینه زیادی صرف کرده‌اید پس باید به آینده شغلی رشته ای که انتخاب می کنید فکر کنید.
  • اگر قصد دارید که برای تحصیل به خارج از کشور مهاجرت کنید حتما رتبه های اول دانشگاه در آن رشته را بررسی کنید و اطلاعات کافی از معتبر بودن مدرک دانشگاه بدست بیاورید.
  • اگر برای انجام انتخاب رشته می خواهید با مشاور مشورت کنید پیشنهاد ما این است که مشاوری را انتخاب کنید که اطلاعاتش بروز باشد به دلیل اینکه خیلی از مشاورین اطلاعات غلط به داوطلب می دهند و ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید.
  • اولویت بندی کد رشته‌ها بسیار پر اهمیت است پس این نکته را نادیده نگیرید.
  • الویت های انتخاب رشته خود را با توجه به دو دسته خوشبینانه و منطقی انجام دهید.
  • در هنگام انتخاب رشته به سهمیه های بومی گزینی ، جانبازان و ایثارگران توجه داشته باشید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Translate