مقالات

Steve Jobs استیو جابز کیست

استیو جابز یا استیون پال جابز (Steven Paul Jobs) کارآفرین ، مخترع ، بنیان‌گذار و مدیر ارشد شرکت اپل و یکی از چهره‌های پیشرو در صنعت رایانه بود.

استیو جابز در سال ۱۹۷۶ به همراه دوستش استیو وازنیاک ، شرکت اپل را تأسیس کردند. اولین رایانه شخصی‌ که شرکت اپل به بازار معرفی کرد (Apple I) نام داشت.

یک سال پس از آن در سال ۱۹۷۷ ، (Apple II) نیز راهی بازار شد و در سال ۱۹۸۵ طی یک اختلاف مدیریتی ، جابز اپل را ترک و در همان سال شرکت NeXT را تأسیس کرد.

در سال ۱۹۹۶ شرکت اپل ، شرکت NeXT را به مبلغ ۴۲۹ میلیون دلار خرید. طی این معامله استیو جابز ، مجددا به اپل بازگشت.

از اتفاقات مهم پس از این مسئله می‌توان به معرفی iPod در سال ۲۰۰۱ ، پرده‌برداری از iTunes Store در سال ۲۰۰۳ و معرفی iPhone و iPad در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ اشاره کرد.

استیو جابز در سال ۱۹۸۶ یک گروه گرافیکی را از بخش گرافیک کامپیوتر Lucasfilm خرید. پس از خرید این بخش ، شرکت Pixar متولد شد.

Pixar توانست فیلم‌های پویانمایی موفقی بسازد که در سال ۲۰۰۶ شرکت والت دیزنی ، Pixar را خرید. پس از این معامله استیو جابز به سهام‌دار اصلی والت دیزنی تبدیل شد و به عضویت هیئت مدیرهٔ آن درآمد.

در اکتبر ۲۰۰۳ سرطان لوزالمعده استیو جابز تشخیص داده شد و در سال ۲۰۱۱ ، او از سمت مدیرعاملی اپل استعفا داد. تیم کوک ، از مدیران ارشد اپل ، مدیرعامل شد و استیو جابز به عنوان رئیس هیئت مدیره به فعالیت‌هایش ادامه داد.

Steve Jobs در ژانویه ۲۰۰۷ یکی از محصولات انقلابی اپل یعنی برترین گوشی موبایل آن زمان را که به نام iPhone بود معرفی کرد.

بیوگرافی استیو جابز Steve Jobs

استیو جابز Steve Jobs در ۲۴ فوریه سال ۱۹۵۵ در شهر سان فرانسیسکو از مادری آلمانی-سوئیسی تبار و پدری اهل سوریه و مسلمان که هر دو در آن زمان دانشجو بودند زاده شد.

کارول (مادر) و عبدالفتاح (پدر) در آن زمان که هر دو ۲۳ ساله بودند نمی‌توانستند فرزندشان را بزرگ کنند. جوئن کارول که از یک خانواده مسیحی محافظه‌کار بود نمی‌توانست خانواده‌اش را متقاعد کند که با یک عرب مسلمان ازدواج کند.

در نهایت استیو جابز توسط پل رینهولد جابز و همسرش کلارا هاگوپیان که یک ارمنی آمریکایی بود به فرزندی پذیرفته شد.

هنگامی که استیو ۵ ساله بود ، خانواده جابز از سان فرانسیسکو به مانتین ویو در کالیفرنیا نقل مکان کردند. مانتین ویو در دره سیلیکون قرار داشت.

روح و انرژی دره سیلیکون بر اعماق وجود استیو تأثیر گذاشت و بعدها پل و کلارا دختری به نام پتی را به فرزند خواندگی پذیرفتند.

پدرخوانده Steve Jobs که یک مکانیک ماهر در کارخانه ساخت لیزر بود ، مقدمات ابتدایی الکترونیک و طریقه کار با آن را به او آموزش داد هم چنین مادرخوانده Steve Jobs یک حسابدار بود و به او خواندن را پیش از رفتن به مدرسه آموخت.

Steve Jobs در سال ۱۹۹۵ در پاسخ به این سؤال که می‌خواهد چه چیزهایی را به فرزندانش منتقل کند گفت : تنها می‌خواهم برای آن‌ها به همان خوبی باشم که پدرم برای من بود و در تمام مدت زندگی‌ام نیز به این مسئله فکر می‌کنم.

پدر و مادر بیولوژیکی Steve Jobs ، در ژوئن ۱۹۵۷ صاحب فرزند دیگری به نام مونا شدند. Steve Jobs برای اولین بار Mona را در ۲۷ سالگی ملاقات کرد.

در ۱۸ مارس ۱۹۹۱ ، استیو جابز ۳۶ ساله با لورن پاول که ۲۷ سال سن داشت و در آن زمان دانشجوی رشته MBA در دانشگاه استنفورد بود ازدواج کرد.

حاصل این ازدواج سه فرزند به نام‌های ریدپاول ، ارین سینا و اوه بود. استیو جابز در نهایت بر اثر عوارض ناشی از سرطان لوزالمعده ، در تاریخ ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در سن ۵۶ سالگی درگذشت.

خانه Steve Jobs در کالیفرنیا که طراحی رایانه‌های اپل از پارکینگ آن آغاز شد به عنوان یک اثر تاریخی ثبت شد. این خانه ویلایی در Los Altos در جنوب خلیج سان فرانسیسکو به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده است.

با تصمیم کمیسیون تاریخی منطقه Silicon Valley ، هرگونه تغییر در این خانه باید ابتدا توسط این کمیسیون بررسی شود.

خواهر آقای استیو جابز که اکنون صاحب این خانه است اعتراضی به این تصمیم نداشته و در حال حاضر مادرخوانده استیو جابز در این خانه زندگی می‌کند.

منبع : wikipedia

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Translate